Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος (2021)

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος (5 Ιουνίου) οι μαθητές και οι μαθήτριες του 22ου Δ. Σ. Αχαρνών συμμετείχαν σε μία συμβολική δράση στην αυλή του σχολείου.

Ακολουθώντας το φετινό σύνθημα του ΟΗΕ για την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος  Reimagine, Recreate, Restore, σε ελεύθερη μετάφραση Ξανασκέφτομαι, Αναδημιουργώ, Αποκαθιστώ η σχολική κοινότητα πήρε την πρωτοβουλία να φυτέψει αρωματικά φυτά και λουλούδια στην αυλή του σχολείου.

«Αυτή είναι η δική μας στιγμή», συμπληρώνει το σύνθημα του εορτασμού, παρακινώντας όλους τους πολίτες της υφηλίου να αλλάξουν συνήθειες για ένα καλύτερο μέλλον.

«Δεν μπορούμε να γυρίσουμε το χρόνο πίσω. Αλλά μπορούμε να φυτέψουμε δένδρα, να πρασινίσουμε τις πόλεις μας, να ζωντανέψουμε τους κήπους μας, να καθαρίσουμε τα δάση, τα ποτάμια, τις ακτές μας», είναι μερικές από τις προτάσεις για έναν καλύτερο πλανήτη.

«Εμείς είμαστε η γενιά που θα συμφιλιωθεί με τη φύση. Ας είμαστε τολμηροί, και όχι διστακτικοί, αδιάφοροι ή αναβλητικοί», δήλωσαν οι μαθητές του σχολείου δείχνοντας έμπρακτα την αγάπη τους για το περιβάλλον.

Ευχαριστούμε την κα. Αθηνά που μετέτρεψε τις ρόδες που είχαμε στο υπόγειο σε πολύχρωμα παρτέρια και τον πατέρα της Αναστασίας για τις πολύτιμες συμβουλές του.

Επίσης, ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στους μικρούς κηπουρούς γιατί με τον ενθουσιασμό και την προθυμία τους θα μπορούσαν να πρασινίσουν όλη την πόλη!