Πρόγραμμα κολύμβησης 2019

Με ούριο άνεμο άρχισε το Γ' τρίμηνο το πρόγραμμα κολύμβησης για τους μαθητές και μαθήτριες της Γ' τάξης του Σχολείου στο κολυμβητήριο της Μεταμόρφωσης.

Τα σχόλια των μικρών κολυμβητών ήταν θετικά από το πρώτο μάθημα. Στόχος του προγράμματος είναι η εξοικείωση των μαθητών με το υγρό στοιχείο και η εκμάθηση των βασικών τεχνικών κολύμβησης από έμπειρους προπονητές.

Η κολύμβηση θεωρείται το ιδανικότερο άθλημα για τη σωματική και ψυχική υγεία των παιδιών. Η βελτίωση του καρδιοαναπνευστικού συστήματος, η ισχυροποίηση της σπονδυλικής στήλης και η μυϊκή ενδυνάμωση είναι μερικά από τα πιο σημαντικά σωματικά οφέλη που προσφέρει αυτή η άσκηση. Παράλληλα, αναπτύσσεται η αυτοπεποίθηση και η αυτοπειθαρχία των παιδιών, εκτονώνεται η πίεση και το άγχος που ενδεχομένως έχουν και σταδιακά εδραιώνεται ένας πιο υγιεινός τρόπος ζωής και διατροφής. Επίσης, η σωστή συμπεριφορά στο νερό παράλληλα με τη γνώση των κολυμβητικών κινήσεων είναι ο πιο αποτελεσματικός τρόπος για να αποφευχθεί ο κίνδυνος πνιγμού.