Πολιτιστικό πρόγραμμα «Οδύσσεια» (Σχ. Έτος 2022-2023)

Κατά τη διάρκεια του δεύτερου και του τρίτου τριμήνου οι μαθητές και οι μαθήτριες της τρίτης τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν στο πολιτιστικό πρόγραμμα «Οδύσσεια».

Αξιοποιώντας τη διαθεματική προσέγγιση της γνώσης κατανόησαν την αφοσίωση του ομηρικού ήρωα Οδυσσέα στον νόστο και την αξία του αγώνα του ανθρώπου για την επίτευξη των στόχων του. Συμμετέχοντας σε δραστηριότητες και δράσεις (βιωματικό παιχνίδι, παιχνίδι ρόλων, παρακολούθηση θεατρικών παραστάσεων, δημιουργική προσέγγιση κειμένων κι έργων τέχνης, ακρόαση κι εκμάθηση τραγουδιών) γνώρισαν τις περιπέτειες του Οδυσσέα, παρατήρησαν χαρακτηριστικά γνωρίσματα και στοιχεία του ήθους του ήρωα, διέκριναν ότι η δύναμη του νου μπορεί να αντιμετωπίσει αποτελεσματικά την ωμή βία και να δώσει λύσεις σε δύσκολες καταστάσεις.Επιπρόσθετα αναγνώρισαν τις αντιξοότητες, τους κινδύνους, που αντιμετώπιζαν οι ναυτικοί της αρχαιότητας στα ταξίδια τους και εκτίμησαν τις αξίες και τον πολιτισμό της ομηρικής εποχής.