Δραστηριότητες με θέμα «Συναισθήματα» - 2015

Σε όλα τα τμήματα κάθε τάξης του σχολείου θα πραγματοποιηθεί μια τουλάχιστον δραστηριότητα σχετικά με τα συναισθήματα των ανθρώπων και ειδικότερα των παιδιών. Με τις τάξεις Β? και ΣΤ? θα πραγματοποιηθεί από μια επιπλέον δραστηριότητα, που θα αφορά στην δημιουργία δύο εικαστικών έργων ζωγραφικής από τους μαθητές, τα οποία θα τοποθετηθούν μόνιμα σε κοινόχρηστους χώρους του σχολείου.

Αναλυτικά, η κοινή για όλους δραστηριότητα περιλαμβάνει:

-  Αναγνώριση και έκφραση οκτώ βασικών ανθρώπινων συναισθημάτων μέσα από συζήτηση στην ώρα του μαθήματος των Εικαστικών και δημιουργία ενός κώδικα χρωμάτων, όπου το κάθε συναίσθημα αντιπροσωπεύεται από ένα χρώμα.

-  Ενδεικτικά, οι ερωτήσεις που μπορεί να θέσει ο δάσκαλος στους μαθητές είναι οι εξής:

Χαρά - Λύπη - Θυμός - Ηρεμία -

Φόβος - Έκπληξη - Ζήλια - Ντροπή

Τι μπορεί να μας προκαλέσει αυτά τα συναισθήματα;

Πως τα εκφράζουμε με λέξεις, εκφράσεις προσώπου και στάση σώματος;

Τι χρώμα είναι;

Αν ήταν αντικείμενο ή άνθρωπος πώς θα ήταν;

Αυτή η δραστηριότητα είναι βασισμένη στο Εργαστήριο για παιδιά «Τα Χρώματα των Συναισθημάτων» Βιωματικό Εργαστήριο για παιδιά της Κατερίνας Μαυρομιχάλη, Τμήμα Έρευνας, Δια Βίου Μάθησης & Συνεδρίων ΚΜΣΤ.

-  Δημιουργία αφίσας από τους μαθητές με τα χρώματα των συναισθημάτων, η οποία θα παραμένει σε κάθε αίθουσα τμήματος.

Η επιπλέον δραστηριότητα της Β? τάξης αφορά τη συλλογική δημιουργία ζωγραφικού πίνακα μεγάλων διαστάσεων με τίτλο «Το μωσαϊκό των συναισθημάτων» και θα τοποθετηθεί στον κοινόχρηστο χώρο του α? ορόφου.

Στη σύνθεση του έργου θα χρησιμοποιηθεί ο παραπάνω χρωματικός κώδικας, αναγνωρίζοντας όλα τα βασικά συναισθήματα (θετικά και αρνητικά), αλλά δίνοντας έμφαση στα θετικά με το να τους αφιερώνονται τα μεγαλύτερα μέρη του ζωγραφικού μωσαϊκού, κι έτσι αυτά να κυριαρχούν στο σύνολο.

Προσχέδιο ζωγραφικού έργου με τίτλο «Το μωσαϊκό των συναισθημάτων».

Η επιπλέον δραστηριότητα της ΣΤ? τάξης αφορά τη δημιουργία ζωγραφικού πίνακα μεγάλων διαστάσεων με τίτλο «Ματιά στο μέλλον» και θα τοποθετηθεί στον κοινόχρηστο χώρο του β? ορόφου.

Στο ομαδικό αυτό έργο οι μαθητές θα χρησιμοποιήσουν τον χρωματικό κώδικα για να εκφράσουν τα συναισθήματα που μπορεί να υπάρχουν σε αυτή τη μεταβατική περίοδο της μαθητικής ζωής, του περάσματος από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο. Το έργο έχει σκοπό να δώσει ένα ελπιδοφόρο μήνυμα σε όλους και εμπεριέχει την ιδέα πως όλα τα συναισθήματα (θετικά ή αρνητικά) μπορούν να καταλήγουν σε αισιοδοξία.

Προσχέδιο ζωγραφικού έργου με τίτλο «Ματιά στο μέλλον».

Τα έργα που επιλέχθηκαν είναι ανεικονικά, αφαιρετικά και με συμβολικό χαρακτήρα, έτσι ώστε ο καθένας να μπορεί ελεύθερα να ταυτιστεί μαζί τους, να προβληματιστεί και να μεταφράσει το νόημα τους αλλά ταυτόχρονα να είναι και ενδιαφέροντα στην θέαση.