Εγγραφές μαθητών Α' τάξης σχολικού έτους 2023-2024

Αγαπητοί γονείς, σύμφωνα με τη Φ.6/15012/Δ1/9-2-23, οι εγγραφές των μαθητών στην Α΄ Τάξη για το σχολικό έτος 2023 – 2024 θα γίνονται από 1 έως 20  Μαρτίου  και ώρα 12.00 - 13.30 μ.μ. καθημερινά.  Εγγραφές μετά την 20η Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του  Διευθυντή  Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Κατά το σχολικό έτος 2023-2024 στην Α’ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές/τριες που γεννήθηκαν από 1-1-2017 έως και 31-12-2017.

Επισημαίνεται ότι κατά την περίοδο των εγγραφών, πρέπει να υπάρχει  μέριμνα για την τήρηση των εκάστοτε απαιτούμενων μέτρων αποφυγής διασποράς του κορωνοϊού, όπως αυτά έχουν ανακοινωθεί από το ΥΠΑΙΘ και τον Εθνικό Οργανισμό Δημόσιας Υγείας (Ε.Ο.Δ.Υ.).

Η υποβολή Αιτήσεων -Υπεύθυνων Δηλώσεων μπορεί να γίνεται και ψηφιακά στο e-mail του σχολείου (Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.).

Στην περίπτωση αδυναμίας υποβολής της Αίτησης ψηφιακά, εναλλακτικά αυτή μπορεί να γίνει, δια ζώσης με τις παρακάτω προϋποθέσεις:

1. Θα προηγείται τηλεφωνική επικοινωνία με το σχολείο (210-2402220).
  2. Ο γονέας-κηδεμόνας θα προσέρχεται έχοντας συγκεντρωμένα όλα τα δικαιολογητικά και μόνο κατόπιν ραντεβού σε προκαθορισμένη ημέρα και ώρα.
  3. Η χρήση μάσκας, είναι υποχρεωτική για τη διεκπεραίωση της εγγραφής του μαθητή/τριας .
  4. Ο γονέας-κηδεμόνας, δε θα συνοδεύεται από άλλα άτομα ή μικρά παιδιά.

Για την εγγραφή των μαθητών/τριών, οι γονείς θα πρέπει να προσκομίσουν τα ακόλουθα δικαιολογητικά στο Διευθυντή του Σχολείου:

Α) Αίτηση και Υπεύθυνη Δήλωση εγγραφής στο δημοτικό (προσκομίζεται από το σχολείο).

Β) Βιβλιάριο Υγείας του Παιδιού ή άλλο έγγραφο που να πιστοποιεί τον πλήρη εμβολιασμό του παιδιού.

Γ) Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (ΑΔΥΜ) (αναρτημένο στην ιστοσελίδα του σχολείου-προσκομίζεται και από το σχολείο) συμπληρωμένο από τον/την παιδίατρο.

Δ) Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο προκύπτει η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή:

1. Λογαριασμός ΔΕΗ ή ΕΥΔΑΠ.
  2. Εκκαθαριστικό σημείωμα προηγούμενου έτους.
  3. Μισθωτήριο συμβόλαιο από το e- taxis.

Ε) Βεβαίωση Φοίτησης από το Νηπιαγωγείο.

ΣΤ) Πιστοποιητικό Γέννησης Δήμου ή Κοινότητας.

Ζ)  Γνωμάτευση από ΚΕΔΑΣΥ ή δημόσιο Ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ή άλλη αρμόδια δημόσια υπηρεσία για μαθητές/τριες με αναπηρία ή με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες. (Αυτό δεν αποτελεί προϋπόθεση εγγραφής).

Η) Αίτηση εγγραφής στο Ολοήμερο και στο τμήμα της Πρωινής Ζώνης εφόσον έχει επιλεγεί από τον γονέα-κηδεμόνα.

Για να δείτε τα όρια του 22ου Δημοτικού σχολείου Αχαρνών κάντε κλικ στην παρακάτω εικόνα.

Ο
Διευθυντής