Εορτασμός της επετείου της 28ης Οκτωβρίου

28h afisa

Η αφίσα είναι ομαδική εργασία μαθητών του Ε2.

Με ποιήματα, τραγούδια και αναφορά στα γεγονότα του 1940, εόρτασαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του 22ου Δ.Σ. Αχαρνών την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου.

Στο 1ο μέρος της γιορτής που πραγματοποιήθηκε παρουσία όλων των μαθητών του σχολείου, διαβάστηκε ο πανηγυρικός της ημέρας και το μήνυμα του Υπουργού Παιδείας Θρησκευμάτων & Αθλητισμού κ. Κυριάκου Πιερρακάκη, απόσπασμα του οποίου παραθέτουμε παρακάτω,, έγινε η παράδοση της σημαίας του σχολείου στους μαθητές και μαθήτριες της ΣΤ1 τάξης και παρουσιάστηκαν τραγούδια και ποιήματα από τους μαθητές των Γ΄& Δ΄ τάξεων.

Το 2ο μέρος της γιορτής πραγματοποιήθηκε στις αίθουσες διδασκαλίας όπου όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν στα εορταστικά δρώμενα (τραγούδια, ποιήματα, θεατρικά) που είχαν προετοιμάσει οι εκπαιδευτικοί των τμημάτων τις προηγούμενες ημέρες.

Απόσπασμα από το μήνυμα του Υπουργού Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού Κυριάκου Πιερρακάκη:

« Η σημερινή επέτειος συνιστά ελάχιστο φόρο τιμής σε μια γενιά που κλήθηκε να αντιμετωπίσει ακραίες συνθήκες πείνας, πόνου και φόβου και κατάφερε να σταθεί όρθια. Η Ελλάδα κέρδισε με ιδρώτα και αίμα τη θέση της ανάμεσα σε εκείνες τις χώρες που υπερασπίστηκαν την εδαφική τους ακεραιότητα, την ανεξαρτησία τους και πάνω απ’ όλα την ανθρώπινη απόσταση.

Σήμερα η 28η Οκτωβρίου παραμένει παραπάνω από επίκαιρη. Και αναδεικνύεται σε συλλογικό και ατομικό πρότυπο γενναιότητας, φιλοπατρίας αυταπάρνησης και υπερηφάνειας.»

Skitso 1 28h Skitso 2 28h

Τα σκίτσα είναι δημιουργίες μαθητών του Ε2.