Tί είναι το έθιμο του Halloween

Το έθιμο του Halloweenγιορτάζεται τη νύχτα της 31ης Οκτωβρίου κυρίως στις αγγλόφωνες χώρες και έχει τις ρίζες του σε παλιούς ιρλανδικούς μύθους και παραδόσεις. Πιο συγκεκριμένα, με αυτή τη γιορτή οι Κέλτες σηματοδοτούσαν το τέλος της περιόδου της συγκομιδής και την αρχή του χειμώνα.

Σύμφωνα με το έθιμο, τα παιδιά μεταμφιέζονται σε κάτι τρομακτικό, όπως φαντάσματα, σκελετοί, βρυκόλακες, νυχτερίδες κ.α. και επισκέπτονται τα σπίτια της γειτονιάς λέγοντας «TrickorTreat», δηλ. «φάρσα ή κέρασμα». Οι μεγάλοι συνηθίζεται να τους προσφέρουν γλυκά, διαφορετικά τα παιδιά μπορούν να τους κάνουν κάποια φάρσα…

Σύμφωνα με την παράδοση του Halloween, τη νύχτα της 31η Οκτωβρίου, παραμονή των Αγίων Πάντων, είναι εφικτή η επαφή με τον κόσμο των πνευμάτων καθώς θεωρείται ότι υπάρχει έντονη υπερφυσική δραστηριότητα.

Το πιο χαρακτηριστικό στοιχείο αυτής της γιορτής είναι τα φαναράκια φτιαγμένα από κολοκύθες, τα οποία ονομάζονται «Jack-o-lantern» και σύμφωνα με το έθιμο διώχνουν μακριά τα κακά πνεύματα. Επίσης, έχει ενδιαφέρον ότι τα χρώματα που συνδέονται με τη γιορτή του Halloween είναι το πορτοκαλί που συμβολίζει τη φθινοπωρινή σοδειά και το μαύρο που είναι σύμβολο του «κάτω κόσμου».

Στο μάθημα των Aγγλικών μιλήσαμε για το έθιμο του Halloween, μάθαμε τραγούδια, κάναμε κατασκευές (μάσκες, γιρλάντες) και με αυτό τον τρόπο γνωρίσαμε και το σχετικό λεξιλόγιο.