Ανακαλύπτοντας τα βάθη των ωκεανών

Επίσκεψη στο Ενυδρείο

fish

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε’ τάξης είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν το πρώτο ενυδρείο της Αθήνας την Τετάρτη 27 Μαρτίου και να θαυμάσουν τα μυστηριώδη πλάσματα του βυθού. Στις εντυπωσιακές δεξαμενές του ενυδρείου XPLORE Oceans φιλοξενούνται περισσότερα από 2.000 θαλάσσια είδη από τροπικά και εξωτικά μέρη. Τα παιδιά παρατήρησαν από απόσταση αναπνοής σαλάχια, καρχαρίες, και πολλά άλλα είδη με απίθανα χρώματα και σχήματα.

Γνωρίζοντας το μεγαλείο του υδάτινου κόσμου, τα παιδιά συνειδητοποίησαν ότι θα πρέπει να σέβονται τη θαλάσσια ζωή και να ενδιαφέρονται για την προστασία των ωκεανών . Όπως δήλωσε και ο ιδρυτής της ωκεανογραφίας JaquesYvesCousteau: «Οι άνθρωποι προστατεύουν αυτό που αγαπούν.»