Εκδρομή στο Αισθητικό Δάσος Καισαριανής με την ANIMA

aisth-dasos

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ’ τάξης συμμετείχαν σε πρόγραμμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης στο Δάσος της Καισαριανής, που οργανώνει ο μη κερδοσκοπικός Σύλλογος Προστασίας και Περίθαλψης Άγριας Ζωής ANIMA την Παρασκευή 26 Απριλίου. Σκοπός αυτής της επίσκεψης ήταν να ευαισθητοποιηθούν τα παιδιά σε θέματα που αφορούν την πλούσια ελληνική πανίδα.

Τα παιδιά γνώρισαν το έργο της ANIMA που έχει ως βασική αποστολή την περίθαλψη τραυματισμένων και ανήμπορων ζώων και την ομαλή ένταξη τους στο φυσικό περιβάλλον.

« Έχουμε εμείς άγρια ζώα;» ρώτησε κάποιος μαθητής. «Βεβαίως.» του απάντησαν. «Όταν λέμε άγρια ζωή στην Ελλάδα, θεωρούμε τα ζώα που δεν είναι οικόσιτα, όπως η χελώνα, η αλεπού, ο σκαντζόχοιρος, το ελάφι, η κουκουβάγια και πολλά άλλα.»

Αφήνοντας πίσω το Δάσος της Καισαριανής τα παιδιά ήταν πολύ χαρούμενα γιατί με τη συμμετοχή τους σε αυτό το πρόγραμμα, είχαν την ευκαιρία να συμβάλουν στο έργο της ANIMA.