Γνωρίζοντας τις παραδόσεις του τόπου μας

Επίσκεψη στο Αγροτικό Λαογραφικό Μουσείο Βαρνάβα Αττικής

agr-laogr-mous-barna-2024

Οι μαθητές και μαθήτριες της Β’ τάξης του 22ου Δ.Σ. Αχαρνών επισκέφθηκαν το Αγροτικό Λαογραφικό Μουσείο Βαρνάβα Αττικής τη Δευτέρα 20 Μαρτίου και παρακολούθησαν εκπαιδευτικό πρόγραμμα με θέμα Ο κύκλος του ψωμιού, από τη σπορά και την καλλιέργεια έως το πλάσιμο και το ψήσιμο.

Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στους χώρους του μουσείου και να γνωρίσουν γεωργικά εργαλεία και οικιακά αντικείμενα μιας άλλης εποχής, να περιηγηθούν στο βιολογικό κήπο και να μάθουν για τις τοπικές παραδόσεις σε ένα μοναδικό φυσικό περιβάλλον που συνδυάζει το πράσινο με το γαλάζιο.

Σε αυτή την εξόρμηση  μικροί και μεγάλοι άκουσαν για τα ήθη και έθιμα της πατρίδας μας, τα οποία καλό είναι να γνωρίζουμε ακόμα κι αν δεν τα τηρούμε πιστά στη σημερινή εποχή.