Καλλιεργώντας την έννοια της διαφορετικότητας

Μουσείο Αφής Φάρου Τυφλών Ελλάδας

moyseio-afis-2024

Οι μαθητές και μαθήτριες της Δ’ και ΣΤ’ τάξης επισκέφθηκαν το Μουσείο Αφής στην Καλλιθέα το οποίο, όπως αναφέρει η ιστοσελίδα του, αποτελεί « πύλη πολιτισμού και ιστορίας, κοινωνικής συνοχής και συμπερίληψης».

Συμμετέχοντας σε ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα βιωματικού χαρακτήρα με στόχο την ευαισθητοποίηση της κοινωνίας, τα παιδιά ενημερώθηκαν σε θέματα οπτικής αναπηρίας. Παράλληλα, είχαν τη μοναδική εμπειρία να έρθουν σε επαφή με τα εκθέματα του μουσείου μέσω της αίσθησης της αφής.

Το κλείσιμο των ματιών κατά τη διάρκεια των διαδραστικών παιχνιδιών προσέφερε πλήθος πληροφοριών για τις προκλήσεις που καλούνται να αντιμετωπίσουν στην καθημερινότητα τους τα άτομα με οπτική αναπηρία.

Ήταν μια σχολική επίσκεψη που ευαισθητοποίησε τους μαθητές και μελλοντικούς πολίτες και συνέβαλε «στην καλλιέργεια της έννοιας της αποδοχής της διαφορετικότητας και της συμπερίληψης».