Εγγραφή μαθητών/τριών στην Α΄ Τάξη

Αγαπητοί γονείς,

σύμφωνα με τη Φ.6/15012/Δ1/9-2-23, οι εγγραφές των μαθητών στην Α΄ Τάξη για το σχολικό έτος 2024 – 2025 θα γίνονται από 1 έως 20 Μαρτίου και ώρα 12.00 - 13.30 μ.μ. καθημερινά. Εγγραφές μετά την 20η Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής.

Κατά το σχολικό έτος 2024-2025 στην Α’ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές/μαθήτριες που γεννήθηκαν από 1-1-2018 έως και 31-12-2018.

Η υποβολή Αιτήσεων - Υπεύθυνων Δηλώσεων μπορεί να γίνεται και ψηφιακά στο e-mail του σχολείου ( Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.">mail@22dim-acharn.att.sch.gr ).

Για την εγγραφή των μαθητών/τριών, οι γονείς θα πρέπει να προσκομίσουν στο σχολείο, τα ακόλουθα δικαιολογητικά:

Α) Αίτηση και Υπεύθυνη Δήλωση εγγραφής στο δημοτικό (προσκομίζεται από το σχολείο)

Β) Βιβλιάριο Υγείας του Παιδιού ή άλλο έγγραφο που να    πιστοποιεί τον πλήρη εμβολιασμό του παιδιού.

Γ) Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (ΑΔΥΜ) (αναρτημένο στην ιστοσελίδα του σχολείου-προσκομίζεται και από το σχολείο) συμπληρωμένο από τον/την παιδίατρο.

Δ) Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο να προκύπτει η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή:

I.            Λογαριασμός ΔΕΗ ή ΕΥΔΑΠ

II.            Εκκαθαριστικό σημείωμα προηγούμενου έτους

III.            Μισθωτήριο συμβόλαιο από το e- taxis

Ε)   Βεβαίωση Φοίτησης από το Νηπιαγωγείο.

ΣΤ) Πιστοποιητικό Γέννησης Δήμου ή Κοινότητας

Ζ) Γνωμάτευση από ΚΕΔΑΣΥ ή δημόσιο Ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ή άλλη αρμόδια δημόσια υπηρεσία για μαθητές/τριες με αναπηρία ή με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες. (Αυτό δεν αποτελεί προϋπόθεση εγγραφής)

Η) Αίτηση εγγραφής στο Ολοήμερο και στο τμήμα της Πρωινής Ζώνης εφόσον έχει επιλεγεί από τον γονέα-κηδεμόνα.

Ο Διευθυντής