Πάμε Θέατρο

kids-theatre

Την πρώτη θεατρική παράσταση της χρονιάς «Το φάντασμα του Κάντερβιλ» στην Παιδική Σκηνή του Θέατρου Βεάκη παρακολούθησαν οι Α’, Β’, Δ’, Ε’ και ΣΤ’ τάξεις του σχολείου την Πέμπτη 23 Νοεμβρίου 2023. Το γνωστό διήγημα του Όσκαρ Ουάιλντ δεν είναι μία τρομακτική ιστορία, αλλά μια ιστορία για τη διαχείριση του φόβου, τις δεύτερες ευκαιρίες και τη συγχώρεση που λυτρώνει αποδεικνύοντας την αξία της καλοσύνης. Με την τζαζ ορχήστρα επί σκηνής, οι ηθοποιοί της παράστασης παρέσυραν τους μικρούς θεατές στη μυστηριώδη ατμόσφαιρα της οικίας της οικογένειας Όουτις, όπου συγκρούονται δύο κόσμοι, ο κόσμος των μύθων και του συντηρητισμού με τον κόσμο της λογικής και της ελεύθερης σκέψης.

Η Γ’ τάξη παρακολούθησε μια εορταστική παράσταση γεμάτη δράση, μουσική και τραγούδι στο θέατρο OLVIO την Τρίτη 28 Νοεμβρίου 2023. Το παραμύθι «Ένα ξωτικό στην πόρτα μου»,  που υπογράφουν οι βραβευμένοι συγγραφείς  ‘Αγγελος Αγγέλου και Έμη Σίνη, αποδίδει το αληθινό νόημα των Χριστουγέννων, τη χαρά του να δίνεις, να μοιράζεσαι και να αγαπάς χωρίς να περιμένεις κάποιο αντάλλαγμα.

Λίγο πριν κλείσουν τα σχολεία για τις διακοπές των Χριστουγέννων, όλες οι τάξεις του σχολείου απόλαυσαν τη συναρπαστική περιπέτεια «Το Αίνιγμα του Λούνα Παρκ» με ήρωα τον πανέξυπνο ντετέκτιβ Σέρλοκ Χόλμς στο Γυάλινο Μουσικό Θέατρο την Τρίτη 19 Δεκεμβρίου 2023. Η αποστολή του διάσημου ερευνητή και της ομάδας του είναι εξαιρετικά δύσκολη. Πρέπει να ανακαλύψει γιατί το πιο δημοφιλές λούνα παρκ του Λονδίνου δεν προσφέρει πια χαρά και χαμόγελα στους μικρούς επισκέπτες.